Süper Lig 12 Haziran’dan itibaren kaldığı yerden devam mı edecek?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının ardından futbol durma noktasına geldi. Ülkeden ülkeye değişik modeller tartışılmakta ve öngörülmekte. Hangi Futbol Ligi Ne Zaman Başlayacak ? Detaylar haberde…

Hangi Futbol Ligi Ne Zaman Başlayacak ?

Avrupa

Almanya: Bundesliga

Daha önce Almanya Kulüpler Birliği (DFL) Başkanı Christian Seifert, Bundesliga ve Bundesliga II’de dokuz hafta kaldığını hatırlatarak, ligleri mayıs ayı başında başlatarak haziran sonunda bitirmeyi planladıklarını söylemişti. Şu an için aksi bir durum ortaya çıkmadıkça Almanya da liglere 9 Mayıs’ta seyircisiz maçlar ile kaldığı yerden devam edilmesi planlanıyor.

İngiltere: Premier League

Premier League kulüpleri 1 Mayıs’ta bir toplantı planladılar. İlk gelen haberlere göre Premier League takımlarının sağlık kurumlarının vereceği tavsiyelere göre 8 Mayıs’ta maçlara tekrar kaldığı yerden devam etmeyi planladıkları hakkında görüş birliğine vardıkları söyleniyor..

İspanya: LaLiga

LaLiga’da İspanya Futbol Federasyonu, Bakanlık ve kulüpler sezonun geri kalanının tamamlanması konusunda anlaşmaya vardılar. Yapılan toplantılar sonrası henüz bir maç takvimi kararlaştırılmadı, ancak futbolculara yeniden antrenman izni verildiği açıklandı.

İtalya: Serie A

İtalyan hükümetinin koronavirüs salgını nedeniyle getirdiği bazı kısıtlamaları esnetmesinin ardından Serie A kulüpleri sezonun tamamlanması hususunda anlaştılar. Futbolculara 18 Mayıs’tan itibaren antrenman yapma izni verildiği açıklandı. İtalyan Futbol Federasyonu (FIGC), 23 Nisan’da sezonun 2 Ağustos’a kadar uzatıldığını açıkladı. Maçlara Hazıran’dan itibaren devam edileceği konuşulmakta.

Fransa: Ligue 1

En kararlı görünen ülkelerin başında Fransa geliyor. Fransa Ligue 1’de şu an maçlara 17 Haziran’dan itibaren tekrar devam edilmesi ve sezonun bir ay içinde tamamlanması konuşuluyor.

Portekiz: Liga NOS

Futbol kulislerinde maçların Mayıs sonu/Hazıran başı gibi seyircisiz bir şekilde tekrar devam edilmesi konuşuluyor. Nasıl bir yol haritası izlenileceğine dair henüz bir resmi açıklama yapılmadı.

Hollanda: Eredivisie

Hollanda Futbol Federasyonu, 2019/20 sezonunu iptal ettiğini ve sezonu ‘Beyaz sezon’ kabul ettiğini açıkladı. Böylece sezonun şampiyonu ve küme düşen takımı olmayacak. Eredivisie’de Ajax, gol averajıyla lider durumdaydı. AZ Alkmaar ise ikinci sıradaydı.

Belçika: Jupiler Pro League

Belçika Jupiler Pro League, Avrupa’nın 10 büyük ligi arasında sezonu iptal ettiğini açıklayan ilk lig. Alınan karar, kulüplerin onayını alması durumunda resmiyet kazanacak. Kulüplerin 4 Mayıs’a kadar kararlarını açıklaması bekleniyor. Avrupa’da liglerin tamamlanmasını hedefleyen UEFA, Belçika Futbol Federasyonu’na aldığı bu iptal kararından ötürü cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalabileceğini bildirdi.

Rusya: Premier Liga

Rusya Premier Liga’da maçlar Mayıs sonuna kadar durduruldu. Henüz resmi bir tarih açıklanmasa da, Rusya Futbol Federasyonu Haziran/Temmuz ortasına kadar maçların seyircisiz bir şekilde tekrar başlamasını planlıyor.Türkiye

Önümüzdeki günlerde Futbol Federasyonu, Spor Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile ay sonunda yapılması beklenen görüşme sonrası nasıl bir yol haritası kararlaştırılacağı merak ediliyor. Futbol ailesinin 12 Haziran 2020 tarihinde liglerin yeniden başlaması konusunda fikir birliğine vardıkları kulislerde konuşulmakta.Güney Amerika

Brezilya: Campeonato Serie A

Normalde Brezilyalı takımlar Şubat’tan Nisan’a kadar bölgesel eyalet liglerinde ve Mayıs’tan itibaren ulusal ligde oynuyorlar. Eyalet ligleri bitirilemedi ve Mayıs’ta maçların oynanması düşünülmüyor. Şu an en muhtemel senaryo: Eyalet liglerinde maçların Hazıran’da tamamlanması ve ulusal lige Temmuz’da başlanması.

Arjantin: Superliga

Arjantin, koronavirüs salgınının ardından Güney Amerika’da son ülke olarak 17 Mart’ta maçları durdurmuştu. Superliga, sezonu 9 Mart’a kadar tamamlamayı başardı. Ancak Copa de la Superliga ve Copa Argentina gibi diğer müsabakalar şu an durmuş durumda. Maçlara ne zaman tekrar başlanacağına dair karar Arjantin hükümeti tarafından alınacak.

Bir cevap yazın